czech / english

Řešení pro zemědělství

Solární energetika a zemědělství ve vzájemné symbióze jako cesta k úsporám a ještě větší efektivitě.

hlavní výhody

fotovoltaika v zemědělství

Řada projektů realizovaných v okolních evropských zemích ukazuje, že čistou energii lze vyrábět na zemědělských půdách i bez ztráty jejich hlavní funkce, kterou je produkce potravin. Synergie zemědělství a solární energie přináší celou řadu výhod.
Česká republika má omezenou zemědělskou plochu. Agrovoltaika je vhodným nástrojem, jak umožnit výstavbu solárních elektráren na volné ploše a současně neztratit plochu ze zemědělského půdního fondu. Potenciál leží v možném využití obhospodařované půdy, ale i pozemků, které zatím žádné využití nemají.
Solární panely vytváří v letních měsících žádoucí stín, v nepříznivém počasí zase ochranu před prudkým deštěm a krupobitím či pozdními jarními mrazy, snižuje odpar půdy. Navíc slouží jako zábrana proti ptákům nebo dalším škůdcům. Regulace osvitu je žádoucí například v případě vinic, sadů či chmelnic. Pastviny pro chov dobytka pod agrovoltaikou netrpí suchem, a proto je pastva bohatá a šťavnatá.
Vzhledem k souladu výroby a spotřeby energií v typickém zemědělském provozu je rychlá návratnost investice dána okamžitou úsporou za neodebranou elektřinou ze sítě. Další možností je prodej vyrobené energie, respektive její sdílení v rámci svých provozů. Agrovoltaika může být pro zemědělce ziskovým způsobem diverzifikace příjmů, cestou ke zvýšení finanční stability a snížení závislosti na cenách za elektřinu. Obnovitelné zdroje energie pro zemědělce se těší silné dotační podpoře.
PŘÍLEŽITOSTI A PŘÍNOSY AGROVOLTAIKY

Řada projektů realizovaných v okolních evropských zemích ukazuje, že čistou energii lze vyrábět na zemědělských půdách i bez ztráty jejich hlavní funkce, kterou je produkce potravin. Synergie zemědělství a solární energie přináší celou řadu výhod.

Česká republika má omezenou zemědělskou plochu. Agrovoltaika je vhodným nástrojem, jak umožnit výstavbu solárních elektráren na volné ploše a současně neztratit plochu ze zemědělského půdního fondu. Potenciál leží v možném využití obhospodařované půdy, ale i pozemků, které zatím žádné využití nemají.

Solární panely vytváří v letních měsících žádoucí stín, v nepříznivém počasí zase ochranu před prudkým deštěm a krupobitím či pozdními jarními mrazy, snižuje odpar půdy. Navíc slouží jako zábrana proti ptákům nebo dalším škůdcům. Regulace osvitu je žádoucí například v případě vinic, sadů či chmelnic. Pastviny pro chov dobytka pod agrovoltaikou netrpí suchem, a proto je pastva bohatá a šťavnatá.

Vzhledem k souladu výroby a spotřeby energií v typickém zemědělském provozu je rychlá návratnost investice dána okamžitou úsporou za neodebranou elektřinou ze sítě. Další možností je prodej vyrobené energie, respektive její sdílení v rámci svých provozů.

Agrovoltaika může být pro zemědělce ziskovým způsobem diverzifikace příjmů, cestou ke zvýšení finanční stability a snížení závislosti na cenách za elektřinu. Obnovitelné zdroje energie pro zemědělce se těší silné dotační podpoře.

Věděli jste?

BUDOUCNOST AGROVOLTAIKY V ČESKÉ REPUBLICE

Instalace agrovoltaických systémů v souladu s českým klimatem a plodinovou strukturou slibuje efektivní využití zemědělské půdy udržitelnou produkcí potravin a energie na jednom jediném pozemku. Novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu definovala základní právní rámec, dle kterého se agrovoltaika postupně stane součástí moderního hospodářství.

Realizace

REFERENČNÍ PROJEKTY

Nezávazná poptávka

kontaktujte nás

Máte dotaz?

Váháte, které řešení je pro vás to pravé? Chcete se na něco zeptat?

Zavolejte nám:

+420 222 263 787

nebo nám napište:

[email protected]